A naplózás minden Linux rendszer alapvető része. Nélküle nem tudnád mi történt a szervereden.Ha valami problémát keresel, az egyik kihagyhatatlan lépés a /var/log könyvtárban lévő fájlok megnézése. Egy Linux szerver elsősorban ide teszi a napló-bejegyzéseket.
A kérdés csak az, tudod-e mit és hova, illetve miért naplóz? Érdemes-e ezen változtatni és ha igen, akkor hogyan?
Mi van ha egy nagyobb probléma miatt elvesznek ezek az adatok? Vagy egy illetéktelen személy utólag módosítja? Ezekre egy jó megoldás a központosított naplózás: a megszokott /var/log mellett egy naplózó szervernek is elküldöd az információkat.
Központi naplózás esetén pedig azonnal felmerül a kérdés, hogyan lehetne szelektálni, hogy mi hová kerüljön? Pár tucat szerver naplózását egy fájlban tárolni nem csak túl nagy fájlt eredményez, de keresni is sokkal nehezebb benne.
A naplózás alapjai oktatóvideóból egy magyar fejlesztésű naplózó szoftver, a syslog-ng telepítését és beállítását tanulod meg. Megtudod mit és hová naplóz a szervered alapértelmezetten. Megtanulsz egyrészt központi naplózó szervert készíteni, ahová nem csak a Linux szervereid (hanem pl. a wifi routered is) küldhetik a napló üzeneteket, másrészt a szoftver szűrő rendszerévelleválogatni a beérkező üzeneteket, hogy könnyen és gyorsan megtaláld, amit keresel.
A 100%-ban gyakorlati oktatóvideón az oktató megosztott képernyőjét látod, ahol lépésről lépésre megmutat mindent, amit el kell végezned. Mindezekhez részletes magyarázatot és a valós életből vett tapasztalatok alapján tippeket kapsz, hogy a buktatókat elkerülhesd.
Az extra csomag tartalmazza a szerkesztett videót (mely az oktató gépén kerül rögzítésre tökéletes hang- és képminőséggel), valamint a jegyzetet és a képzésen elkészített konfigurációs fájlok mentését. Az oktatóvideóból bármikor frissítheted a tudásodat, míg a jegyzet kiváló segédlet számodra amikor a saját rendszeredet készíted.