A levelező szerver készítés alapjai oktató videóból a két méltán legnépszerűbb nyílt forrású megoldást, a Postfix SMTP szerver és a Dovecot IMAP/POP3 szerver beállítását és összehangolását tanulod meg. A levelek fogadásához és az elküldött levelek kézbesítéséhez elengedhetetlen szolgáltatásokat a Postfix nyújtja. Itt az alap beállításokon felül megtanulod a TLS illetve SSL kapcsolat használatát, hogy a felhasználóid titkosított csatornán át hitelesítsék magukat a küldésnél és a levelek is kódolt csatornán közlekedjenek amikor csak lehet. Megismered még a levelek fogadásához szükséges fontos beállításokat, a levélküldés napjainkban elvárt módját (submission port használata, felhasználói azonosítás) és természetesen a levelek helyi kézbesítésének beállítását.
Egy levelező szerver mit sem ér, ha a felhasználók nem tudják elérni az ott tárolt leveleiket. Így mi sem hagyjuk ki ezt: a videóból megtanulod a Dovecot IMAP és POP3 szerver alapvető beállítását. A biztonság itt is elsőrendű, így itt is előkerül a TLS/SSL beállítása. És persze ahhoz, hogy kész rendszered legyen fontos a Postfixszel való összehangolás is: a beérkező levelek profi átadása a Dovecot saját kézbesítési rendszerének.
A levelek szűrése az a szükséges rossz, amit muszáj megoldani. Nélküle a felhasználók leveles ládája tele lesz kéretlen reklámokkal és veszélyes tartalommal. Ezt pedig senki sem szereti.
A Linux szervereken alkalmazható védelmi megoldások egyik népszerű kombinációja az Amavis, SpamAssassion és ClamAV hármas. Segítségükkel a kéretlen és kártékony tartalom jelentős része távol tartható a felhasználóktól.
A levelek SPAM- és vírus szűrésének alapjai oktató videóból ezeknek az eszközöknek a Postfix SMTP szerverrel kombinált használatát tanulod meg. A videó és a hozzá tartozó minta konfigurációk valamint jegyzet segítségével te magad is gyorsan el tudsz készíteni egy azonnal működő szűrő rendszert.
Egy levelező szervernek manapság elengedhetetlen része a webes felület. Legyen szó a levelek olvasásáról (webmail) vagy a tartományok (domainek) és felhasználók menedzseléséről. Ezúttal a korábbi oktatóvideóinkban elkészített Postfix/Dovecot alapú levelező szerverhez tanulhatod meg ezek elkészítését. A méltán népszerű RoundCube webmail szoftver mellett egy általános, akár kisebb internet szolgáltatói rendszerben is használható (azaz több domaint függetlenül kezelni tudó) adminisztrációs felület telepítését és beállítását sajátítod el az oktatóvideóból.